sobota, 16 stycznia 2021
     
 
Misja i wizja szkoły - cel, do którego dążymy:
Szkoła przyjazna, bezpieczna, w której każdy uczeń osiągnie sukces na miarę swoich możliwości.

Menu
Edukacja
Osiągnięcia
Szkoła
"Mobilni zawodowcy"
Polecamy
AEHT
amso
WFOS
GEOUNI


OgÓlnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

Statystyki
Licznik: 3475925
Dzisiaj: 634
IP: 3.238.70.175

Aktualnie :
zalogowanych: 0
gości: 8

od 23-02-2004
PROMOCJA TROCZEWSKI

Lekcja muzealna na temat kuchni kazachskiej
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy IV TZ żug uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat kuchni kazachskiej. Prowadzący - Wasilij Dworecki opowiadał o potrawach i zwyczajach w Kazachstanie. Zaprezentował kazachską kuchnię jako mieszankę smaków wszystkich grup etnicznych, które mieszkają na obszarze tego ogromnego kraju. Znajdziemy tu więc zarówno barszcz i pierożki, gruzińskie chaczapuri (zapiekany placek z serem) czy japońskie sushi i kirgiski pilaw (inna nazwa – gotowany w bulionie ryż z dodatkiem baraniny i ostrych przypraw). Jednak najważniejszym daniem jest zdecydowanie beszbarmak, oznaczający dosłownie „pięć palców” – w tym wypadku sposób, w jaki powinno się spożywać to specyficzne danie (całą dłonią, bez użycia sztućców – nawet w restauracji!). Czym jest kazachsko-kirgiski przysmak? W wielkim skrócie - beszbarmak to gotowana baranina i/lub konina podawana ze specjalnym kwadratowym makaronem. Danie to zarezerwowane jest tylko na specjalne okazje, takie jak: święta, wesela czy urodziny. Trudno w Środkowej Azji o ciekawszy napój niż kumys czy szubat. Kumys to musujący alkohol przyrządzany z mleka klaczy, który stanowi niebywałą gratkę dla turystów spragnionych oryginalnych trunków. Szubat wytwarzany jest ze sfermentowanego mleka wielbłądzicy. Niekiedy oba te napoje przygotowuje się z mleka jaka, osła, owcy lub krowy. Tubylcy wierzą w lecznicze właściwości swoich produktów regionalnych. Kumys zawiera bowiem witaminy z grupy A, B1, B2, B12, D, E i C. Lekcja wzbudziła tak duże zainteresowanie, że z przyjemnością uczestniczyć będziemy w podobnych spotkaniach z kuchniami świata.
Galeria
autor: Karolina  2016-11-22        Skomentuj 0

Za nami kolejny kawowy piątek!
W związku z dużym zainteresowaniem wrześniową akcją "Dzień chłopca przy aromacie kawy", w miniony piątek pani Ewa Żydowo razem z uczennicami z klasy II TZ kelner zorganizowała akcję "Kawa na bis". Aromat kawy espresso, americano i latte już od rana unosił się w całej szkole. Nawet najwięksi smakosze kawy mogli więc znaleźć coś dla siebie. Jak zwykle największym powodzeniem cieszyło się espresso ze spienionym mlekiem z odrobiną karmelu. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu akcja i nie ostatnia podróż w inspirujący świat kawy.
autor: Karolina  2016-11-21        Skomentuj 75

Paulina Puchalska stypendystką Prezesa Rady Ministrów
21 listopada 2016 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. W gronie wyróżnionych znalazła się Paulina Puchalska - uczennica klasy III Technikum Zawodowego - technik hotelarstwa. W imieniu Pani Premier dyplomy wręczył wicewojewoda łódzki - Karol Młynarczyk. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest corocznie dla młodzieży szczególnie uzdolnionej. Otrzymuje je uczeń, który uzyskał promocję z wyróżnieniem, zdobywając przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. W programie uroczystości znalazł się wykład „La tomatina - matematyka w bitwie pomidorowej” oraz prezentacja Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji - „Bijemy rekordy, czyli 835 km na jednym litrze paliwa" i samochód na energię słoneczną. Paulinie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Galeria
autor: Karolina  2016-11-21        Skomentuj 0

Otrzymaliśmy tytuł "Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy"!
3 listopada 2016 r. zakończył się trwający siedem miesięcy Ogólnopolski Konkurs pod nazwą "Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy", którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu było zwiększenie aktywności szkół w kierunku dostosowywania kształcenia zawodowego do wymogów zmieniającego się rynku pracy. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszy etap polegał na zgłoszeniu przez szkołę swojego przedstawiciela, który w okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2016 r. miał ukończyć w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Koordynatorem tych działań była pani Emilia Durka. Drugi etap polegał na realizacji określonych zadań:
1. Zorganizowanie w szkole spotkania lub cyklu spotkań z lokalnymi pracodawcami – Czego od nas oczekuje rynek pracy i jak sprostać tym wymaganiom?
2. Przeprowadzenie we wszystkich klasach sondażu na temat: ,Jakie predyspozycje i umiejętności zawodowe są szczególnie pożądane przez pracodawców, którego efektem będą wykonane plakaty i/lub prace publicystyczne.
3. Przeprowadzenie w szkole konkursu, podczas którego uczniowie będą mieli możliwość wykazać się swoimi umiejętnościami zawodowymi.
4. Spotkanie z doradcą zawodowym na temat kompetencji personalno-społecznych przydatnych w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy.
5. Jakie możliwości zatrudnienia mam po skończeniu szkoły? – dokonanie rozeznania rynku pracy poprzez przeprowadzenie analizy ofert pracy w okolicznych Urzędach Pracy, w Internecie i ogłoszeń w lokalnej prasie.
6. Zorganizowanie wycieczki o tematyce zawodowej do okolicznych zakładów pracy.
7. Przeprowadzenie szkolnego konkursu, którego motywem przewodnim będzie: Moja wymarzona praca. Forma do wyboru: praca plastyczna, literacka lub publicystyczna.
8. Zorganizowanie w szkole Dnia Kształcenia Zawodowego z udziałem zaproszonych uczniów z okolicznych gimnazjów, podczas którego uczniowie szkoły zaprezentują swoje umiejętności zawodowe.
9. Zorganizowanie spotkania z rodzicami uczniów, podczas którego szkoła zaprezentuje podjęte działania w celu dostosowywania kształcenia zawodowego do wymogów rynku pracy.
Powyższe zadania realizowane były przez wyznaczonych nauczycieli, a ich zwieńczeniem było otrzymanie tytułu "Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy", z którego jesteśmy bardzo dumni.
autor: Karolina  2016-11-20        Skomentuj 0

Szkolenie dla uczniów Techników Hotelarskich i Gastronomicznych
16 listopada uczniowie klas: III TZ żug, III TZ kelner, III TZ hotel oraz IV TZ żug, IV TZ kelner, IV TZ hotel uczestniczyli w szkoleniu pod nazwą "Technologie utrzymania czystości w obiektach hotelowych i gastronomicznych".
Prowadzący, mgr inż. Adam Góra, w formie wykładu zapoznał słuchaczy z nowoczesnymi, profesjonalnymi technikami i technologiami utrzymania czystości.
Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:
1. Czynniki decydujące o jakości sprzątania - koło Sinnera.
2. Przepisy formalno-prawne dotyczące preparatów chemicznych.
3. Dokumentacje technologiczne i bezpieczeństwa w obiekcie hotelarskim i gastronomicznym.
4. Praca z koncentratami – systemy dozowania.
5. Procedury pracy.
6. Technologie utrzymania czystości w obszarach:
a) pokoju hotelowego,
b) toalet ogólnodostępnych,
c) ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń ogólnodostępnych (sal konferencyjnych),
d) restauracyjnych - sal konsumpcyjnych,
e) kuchenno-gastronomicznych (eksploatacja zmywarek gastronomicznych).
7. Wymogi HACCP.
8. Bezpieczeństwo w procesach sprzątania.
9. Ekologia. Oprócz wykładu szkolenie obejmowało również pokazy i ćwiczenia.
Młodzież otrzymała imienne certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.
Organizatorem spotkania była pani Beata Michałkiewicz 
Galeria
autor: Karolina  2016-11-17        Skomentuj 0

35 - lecie muzeum
    9 listopada w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbył się Jubileusz 35-lecia powstania Muzeum Regionalnego w Kutnie. O początkach placówki opowiedziała pierwsza dyrektor muzeum, Grażyna Rzymkowska. Dyrektor Grzegorz Skrzynecki omówił działalność instytucji w ostatnich latach. Wspomniał, m.in. o najważniejszych imprezach, projektach edukacyjnych i wystawach.  Duże zainteresowanie wzbudziła wizualizacja planowanej wystawy stałej.    
Częścią gastronomiczną zajęli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Przygotowali oprawę kulinarną oraz dekorację stołów. Serwowali gościom zimne i gorące przekąski, ciasta, tort i inne przysmaki. Gości obsługiwali uczniowie kl. IV TZ żug, kl. II TZ kelner i kl. II TZ hotel. Opiekę nad młodzieżą w czasie uroczystości pełniły panie M. Dębowska i M. Gasik.
Galeria
autor: Mirek  2016-11-14        Skomentuj 0

Udział pocztu w 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Dnia 11 listopada 2016r. delegacja naszej szkoły - poczet sztandarowy w składzie:  chorąży pocztu: Kamil Gutarowski i Mateusz Włodarczyk ucz. kl. I TZ technik żywienie i usług gastronomicznych, asysta pocztu: Beata Szadkowska i Kinga Dyjecińska ucz. kl.  I TZ –technik hotelarstwa oraz Karolina Rytczak ucz. kl. I TZ -terminale uczestniczyli  w miejskich uroczystościach Narodowego  Święta  Niepodległości. Uroczystość  rozpoczęła się o godzinnie 16:00 Mszą świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca z udziałem Pododdziału Honorowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Pułku Piechoty oraz Orkiestry PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina,  pocztów sztandarowych i przybyłych gości. O gdz.17.00  delegacja szkoły  uczestniczyła w przemarszu uczestników Mszy świętej oraz Pododdziałów Historycznych I LO PUL, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 ulicą Królewską na miejsce  drugiej  części uroczystości   na Placu Marsz. Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienie flagi państwowej  na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego przez przybyłych uczestników i licznie zgromadzonych na placu mieszkańców Kutna. Następnie  przywitał i wygłosił przemówienie do  zgromadzonych na placu mieszkańców prezydent miasta Kutna  Zbigniew Burzyński. Znany aktor  Wiktor Zborowski przeczytał wiersz patriotyczny. W dalszej części  uroczystości miał  miejsce  apel poległych oraz  złożenie  kwiatów przez  delegacje i przybyłych gości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na koniec uroczystości  odbyła się defilada pododdziałów i pokaz sztucznych ogni. Podczas trwania uroczystości odbył się koncert Chóru Uczniów Kutnowskich Szkół i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Opiekę nad delegacją sprawował pan Leon Wieczorek
autor: Mirek  2016-11-14        Skomentuj 60

Z wizytą w kuchni króla Augusta III
Uczniowie "Troczewskiego" w szkolnej kuchni czują się jak u siebie w domu, ale w kuchni króla Augusta III gościli pierwszy raz. Tak niepowtarzalną okazję zapewnili nam wczoraj organizatorzy warsztatów XVIII - wiecznej kuchni w ramach tegorocznej edycji "Spotkań z historią". Daria Wesołowska i Aleksandra Basińska z kl. II żug oraz Marcin Kacprzak i Łukasz Ciechomski z kl. II ZSZ kucharz świetnie poradzili sobie z taką nową koncepcją spotkań kulinarnych. Pod kierunkiem pani Joanny Andrzejewskiej przygotowali pierogi z kaszą jaglaną, twarogiem i miętą, opowiadając jednocześnie o właściwościach poszczególnych składników. Pokazali krok po kroku, wprost na oczach gości, jak wygląda cały proces przyrządzania dania. Jak zwykle świetnie w swojej roli prowadzącego odnalazł się Emil Kopański z kl. III żug, który rozmawiał z gośćmi, pytał o ulubione potrawy i umilał tym samy czas oczekiwania na degustację saskiego dania. Dla nas była to niepowtarzalna lekcja historii oraz kolejna lekcja technologii gastronomicznej. Bogatsi o nowe doświadczenia, jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.
Galeria
autor: Karolina  2016-11-11        Skomentuj 0

Narodowe Święto Niepodległości
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu. Upamiętnienie wydarzeń 1918 roku polegało na recytacji wierszy patriotycznych, które były dowodem na to, że marzenia pokoleń Polaków stały się rzeczywistością. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania odrodziło się państwo polskie. Na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości. Program przygotowany przez uczniów kl. II TZ hotel, I TZ terminale i I TZ hotel pod opieką pana Włodzimierza Błaszczyka doskonale wpisywał się w ten radosny nastrój. Piękno naszej Ojczyzny opiewały w pieśniach żołnierskich i powstańczych Daria Szałańska z kl. IV TZ hotel i Natalia Czerwińska z kl. I TZ hotel. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały: sztandar szkoły, odśpiewanie Mazurką Dąbrowskiego, białe i czerwone znicze ułożone na kształt flagi oraz biało-czerwone opaski na lewych przedramionach recytatorów. Uczniowie podkreślali dumę z faktu, że są Polakami, ale jednocześnie zapewniali, że są świadomi tego, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wierność tradycji oraz pamięć o historii swojego narodu to elementy, które powinny wyróżniać współczesnego Polaka. My dziś tę pamięć przywołaliśmy... Galeria
autor: Mirek  2016-11-10        Skomentuj 0


 
Projekt UE


ProjektRzadowy
zawodowcy
 

Jednostka Organizacyjna Powiatu Kutnowskiegoaktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta

 
     

© 2003- 2020 Kutno
hosted & design www.troczewski.pl