OgÓlnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Statystyki
Licznik: 3534949 Dzisiaj: 628 IP: 3.237.178.91
Aktualnie : zalogowanych: 0 gości: 9
od 23-02-2004
PROMOCJA TROCZEWSKI
Pierwszy dzień wiosny
W dniu 21.03.2012 roku, na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie ZSZ Nr 2 uczestniczyli we wspaniałej zabawie, związanej z powitaniem wiosny. Uroczystość przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego. W pierwszej części, przedstawiciele młodzieży poszczególnych klas wzięli udział w konkursie karaoke. Nawet nie wiedzieliśmy, że na terenie naszej szkoły mamy tyle ukrytych talentów... Najlepsi wykonawcy zostali wyróżnieni przez członków jury oraz publiczność. Nagrodą były: UWAGA! "platynowe mikrofony'', wręczone zwycięzcom przez Panią dyrektor Urszulę Macioszczyk. Na pierwszym miejscu wyróżniono w tej kategorii kwartet z kl. IV TZ-kelner (Klaudia Karpiak, Natalia Kubczak, Bartosz Bartosik i Kamil Przygórski). Następnie "platynowy mikrofon" trafił do kl. III TZ-technik hotelarstwa, którą reprezentowały Martyna Popławska i Sara Janakowska. Jury doceniło również talent Aleksandry Kościańskiej, uczennicy kl. III TZ-technikżywienia i gospodarstwa domowego, która pięknie zaśpiewała piosenkę zespołu Lombard "Szklana pogoda". W drugiej części uroczystości, przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali wykonane przez siebie stroje Marzanny 2012, które zachwycały jury oraz publiczność oryginalnością, pomysłowością i poczuciem humoru. Jury jednogłośnie wyróżniło: ucznia kl. I TZ-technik organizator usług gastronomicznych Mateusza Szadkowskiego, uczennicę kl. III TZ-technik żywienia i gospodarstwa domowego Katarzynę Szydłowską oraz uczennicę kl. I TZ-technik hotelarstwa MagdalenęTomaszewską. Sympatię publiczności zdobyli w tej kategorii uczniowie kl. III TZ-technik organizator usług gastronomicznych i strój marzanny zaprezentowany przez ucznia Piotra Majtczaka. Ta uroczystość wprowadziła nas wszystkich w wiosenny, radosny nastrój. GALERIA
Dnia 15.03.2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr. Antoniego Troczewskiego w Kutnie odbyło się spotkanie młodzieży z Kierownikiem Oddziału Epidemiologii PSSE w Kutnie p. dr Sylwią Lewandowską.
Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej wysłuchali prelekcji dotyczącej szczepień. Pani doktor objaśniła, jaki jest cel i działanie szczepień. Teraz już każdy uczeń wie, że szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania groźnym chorobom zakaźnym.
Szczepionki zawierają antygeny – substancje pobudzające układ odpornościowy do wytworzenia skuteczniejszej ochrony przeciw wirusom i bakteriom, odpowiedzialnym za poszczególne choroby. Szczepionki są wytwarzane przy użyciu najnowszych technologii
i zawierają tylko wybrane i oczyszczone specyficzne cząstki drobnoustrojów. Wprowadzenie osłabionych drobnoustrojów do organizmu nie stanowi zagrożenia dla szczepionego. Młodzież słuchała z uwagą informacji na temat Programu Szczepień Ochronnych obowiązujących w naszym kraju. Do obowiązkowych należą szczepienia przeciw: Błonnicy, Tężcowi, Krztuścowi, Poliomelitis, Hib, WZW typu B, BCG, Odrze, różyczce u dziewczynek. Natomiast do zalecanych szczepień należą m.in. przeciwko: grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, zakażeniom wywołanym Haemofilus Influenze typu B, Streptococcus Pneumonia, WZW typu A, Ospie Wietrznej.
Ta lekcja na pewno będzie pomocą w utrzymaniu zdrowia teraz i w przyszłości.
W dniu 16 marca 2012 r. pełnoletni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym z cyklu spotkaniu z przedstawicielem Prokuratury Rejonowej w Kutnie. Temat spotkania - "Odpowiedzialność prawna za popełnione czyny" wzbudził zainteresowanie zebranych na sali gimnastycznej. Prokurator, pan Jarosław Szczepański w sposób ciekawy i zrozumiały tłumaczył zawiłą literę prawa, przestrzegając przed jego łamaniem
W dniu 29.02.2012 r. o godzinie 12:40 w ZSZ Nr 2 odbył się spektakl profilaktyczny o tajemniczym tytule "Zombi", w wykonaniu aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Problematyka spektaklu dotyczyła uzależnień.
Aktorzy profesjonalnie potraktowali swój występ, o czym świadczyło skupienie odbiorców oraz gromkie brawa. Na zakończenie jeden z aktorów poprosił jury, wybrane spośród młodzieży, o dokonanie wyboru zakończenia dalszych losów bohatera. Spektakl wywarł duże wrażenie na odbiorcach, którzy jeszcze podczas przerwy snuli rozważania i dyskutowali na temat przedstawienia.
W dniu 23.02.2012 r. w ZSZ Nr 2 odbyło się spotkanie młodzieży klas IV z przedstawicielami Wyższej Szkoły Studiów MIędzynarodowych w Łodzi, panem rektorem prof. dr. hab. Marianem Wilkiem oraz prodziekanem. Na spotkaniu przedstawiono kieruki kształcenia, warunki przyjęcia, atuty uczelni oraz możliwości zatrudnienia po jej ukończeniu.
22 II 2012 r. ZSZ Nr 2 odbył się apel porządkowy dla uczniów naszej szkoły.Program apelu był następujący:
1. Podsumowanie przez p. wicedyrekor Małgorzatę Gładysiak osiągnięć uczniów w I semestrze w zakresie najwyższych średnich ocen, frekwencji, zachowania oraz udziału młodzieży w konkursach, akcjach szkolnych i działaniach charytatywnych.Najwyższa średnia ocen w szkole uzyskała klasa IV TZ-hotel-3.36. Najwyższą średnią ocen uzyskała stypendystka Prezesa Rady Ministrów Małgorzata Wróbel z klasy III TZ-żgd-5,0. Wręczono również dyplomy i kolorowe kalendarze uczniom, którzy uzyskali 100% frekwencję.
2. Przedstawiciele poszczególnych sekcji, działających na terenie szkoły, zaprezentowali swoje osiągnięcia w I semestrze oraz aktualności dotyczące bieżącej działalności.
3. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego poinformowała uczniów o ważniejszych działaniach i osiągnięciach na terenie szkoły:-udział młodzieży w akcjach charytatywnych organizowanych przez SU, PCK, Caritas '' Góra Grosza '' , ''Pomóż dzieciom przetrwać zimę '', -zbiórka makulatury LOP, konkurs wiedzy o HIV/AIDS organizowany przez panią Joannę Zielińską, -wręczenie dyplomów za osiągnięcia sportowe przez pana Michała Szczepańskiego. Przewodnicząca SU przypomniała również o działaniach sekcji porządkowej oraz o zbliżającym się terminie zebrania Samorządu Uczniowskiego.
4. Przedstawiciele Ośrodka Kultury Gminy Kutno ogłosili nabór chętnych do Orkiestry Dętej.
Zbliżają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży jest to czas szczególnie radosny z tego względu, że: po pierwsze jest to czas wolny od zajęć lekcyjnych a po drugie jest to czas wzmożonej ilości wyjazdów, spotkań z rówieśnikami, zabaw na świeżym powietrzu. Zima jest okresem niosącym ze sobą specyficzne zagrożenia w ruchu drogowym zarówno dla kierowców jak i pieszych. Pogarsza się widoczność, a na domiar złego samochodom wydłuża się droga hamowania na śliskich nawierzchniach dróg. Takie warunki wymagają zwiększonej uwagi od wszystkich użytkowników dróg, także tych najmłodszych.
Dzieci i młodzież są najbardziej narażone na wypadki w miejscach, gdzie przemieszczają się najczęściej, czyli np. w drodze z terenów zabaw do miejsca zamieszkania, bądź z powrotem. Nie sposób we wszystkich tych miejscach tak zorganizować ruch drogowy, aby zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo. Tak więc rodzice oraz opiekunowie muszą uczyć najmłodszych zasad ruchu i przestrzegać przed występującymi niebezpieczeństwami grożącymi ze strony drogi.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drodze podczas ferii jest bardzo ważnym zagadnieniem, dlatego też na każdym kroku warto dzieciom przypomnieć o podstawowych zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach pogorszonej widoczności, a także w czasie gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Tak więc dzieci musza pamiętać, że piesi o zmroku, a także w dzień gdy pada deszcz lub śnieg są przez kierowców gorzej widziani. Podstawowym elementem rzutującym na bezpieczeństwo pieszego na drodze jest jego widoczność. Dlatego też warto zaopatrzyć Nasze pociechy w elementy odblaskowe, które znacznie polepszą widoczność pieszego na drodze a tym samym jego bezpieczeństwo. Jednak noszenie elementów odblaskowych nie oznacza, że dzieci mogą przebiegać przez ulicę tuz przed nadjeżdżającym pojazdem. Zwłaszcza, że samochód w warunkach zimowych ma dłuższą drogę hamowania. Przechodzenie przez ulicę w porze jesienno – zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych czy przy zapalonym zielonym świetle.
Następną sprawą są zabawy na śniegu. Warto przypominać dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg. Pokusa jest bardzo silna lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd jest naprawdę duże. Bardzo ryzykowne są też zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub ciągnika rolniczego. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.
Dnia 23. stycznia 2012r. o godz. 10.50 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr. A. Troczewskiego odbył się apel dla uczniów. Program apelu obejmował:
- Uczczenie 149 rocznicy Powstania Styczniowego poprzez przygotowanie przez uczniów kl. III TZ - kucharz i IV TZ - technik hotelarstwa prezentacji multimedialnej pod kierunkiem p. R. Taglewskiego. To była świetna lekcja historii. Uczniowie powtórzyli wiadomości dotyczące wydarzeń i postaci historycznych związanych z powstaniem styczniowym. Duże zainteresowanie wzbudziły konteksty powstaniowe w malarstwie wybitnych twórców.
- Zaprezentowanie przez uczennice kl. IV TZ - technik żywienia i gospodarstwa domowego bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa podczas spędzania ferii zimowych.
- Wystąpienie koordynatora ds. bezpieczeństwa, szkolnego pedagoga, p. B. Kisielewskiego i pogadanka z uczniami na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych i zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu.