NARKOTYKI
Podstawą działania mózgu jest aktywność zawartych w nim neuronów. Neurony, czyli komórki budujące układ nerwowy komunikują się ze sobą za pośrednictwem neuroprzekaźników. Zażywanie środków przypominających neuroprzekaźniki wpływa na zakłócenie procesów ich wytwarzania bądź blokuje ich receptory. To z kolei powoduje zmiany w zachowaniu. Takimi środkami są narkotyki - substancje pochodzenia roślinnego, jak i otrzymywane syntetycznie. Niewłaściwe stosowanie środków narkotycznych wywołuje najpierw stan emocjonalnego a następnie fizycznego uzależnienia, czyli nałóg. Zażywanie narkotyków prowadzi do groźnych następstw, między innymi:
· wąchanie klejów, rozpuszczalników - uszkodzenia płuc, wątroby, mózgu, anemia, śmierć przez uduszenie lub zadławienie;
· heroina, morfina, codeina - uszkodzenia mózgu, wątroby, zapalenia wątroby, żółtaczka, zatory, zakrzepy, psychodegradacja, śmierć z przedawkowania;
· leki zawierające codeinę i opium - wywołują nałóg;
· marihuana - stany depresyjne, chęć brania silniejszego narkotyku;
· LSD i inne - zaskakujące zachowania się, uszkodzenia mózgu, tendencje samobójcze;
· amfetaminy, matamfetaminy - drgawki, nałóg, śmierć z przedawkowania;
· barbiturany - wychudzenie, brak snu, anemia, halucynacje, okresowe psychozy, śmierć z przedawkowania.
Brać czy nie brać ?
Być może sporo wiesz o narkotykach.
Znasz ich nazwy, wiesz jak działają, nawet pewnie wiesz,
Jakie są konsekwencje ich brania. Może ktoś z Twoich znajomych ma problemy z powodu narkotyków –jest uzależniony, ma kłopoty w domu i w szkole? Może słyszałeś też o kimś, kto przedawkował?
Zastanawiasz się czasem-wziąć czy nie ?
Narkotyki potrafią tak namieszać, że życie staje się podobne do labiryntu. Jak w labiryncie, wśród wielu mylnych dróg i ślepych zaułków, szuka się właściwej drogi. Tylko jedna prowadzi do wyjścia i trzeba się nieźle nagłowić, aby ja znaleźć. Z drugiej strony labirynt kusi i wabi tajemniczością. Wiele osób wchodzi tam, wierząc że nie zgubi się po drodze. Niektórzy jednak tracą całą młodość na poszukiwanie wyjścia i nie zawsze im się to udaje-pozostają w pułapce.
Branie narkotyków jest jak wejście w labirynt. Najlepsze wyjście – nie wchodzić.
Impreza
Podczas imprez dyskotekowych łatwo ulec pokusie i wziąć narkotyki, które sprzyjają wielu ryzykownym zachowaniom, w tym – przygodnym kontaktom seksualnym bez zabezpieczenia. Niechciana ciąża albo wirus HIV niejednemu już skomplikowały życie. Popularne na imprezach tabletki ecstasy są szczególnie niebezpieczne dla osób podwyższonym ciśnieniem krwi i chorobami serca. W niektórych przypadkach może dojść do ciężkich powikłań, takich jak wzrost temperatury ciała, niewydolność krążenia, drgawki, zaburzenia świadomości, które mogą prowadzić do śmierci.
Jazda
Jazda samochodem po wypalonym skręcie, marihuany czy pod wpływem innych narkotyków to ryzykowna gra. Może wiec lepiej poczekać aż lekarze nauczą się sklejać kręgosłupy. Tylko w grze komputerowej istnieje drugie życie.
Psychozy
Pacjenci ośrodków leczenia zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem narkotyków, to przede wszystkim amatorzy amfetaminy, w drugiej kolejności-marihuany. Objawami psychoz są m.in. omamy wzrokowe, słuchowe, stany lękowe. Inaczej mówiąc pacjenci ci widzą i słyszą rzeczy, których w rzeczywistości nie ma. Węże, robaki, szczury, przerażające dźwięki. Boja się wychodzić z domu, boją się ludzi i własnego cienia.
Flashback
Jest to nawrót działania narkotyku, mimo ze od czasu gdy został przyjęty upłynęło wiele dni – a nawet miesięcy. Występują wtedy halucynacje słuchowe i wzrokowe jak po zażyciu narkotyku. Może dopaść Cię w najmniej spodziewanym momencie, kiedy chwila nie uwagi kończy się tragicznie – na przykład podczas jazdy samochodem.
Co mówi prawo? Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r. (Dz.U. nr 75, poz. 468)
Art.48 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 , jest znaczna ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do 5 lat.
Prawo pięści
Zakładasz oczywiście, ze Tobie nie grozi wpadka z narkotykami i uda Ci się uniknąć konsekwencji prawnych. Jednak zażywanie narkotyków sporo kosztuje. Szybko zaczyna Ci brakować pieniędzy, więc diler daje towar na „kreskę” raz, drugi, piąty ale w końcu przestaje dawać. Idziesz do drugiego i sytuacja powtarza się, popadasz w długi. Pamiętasz filmy, w niektórych pojawia się motyw ściągania długów? „Sara”, „Dług”, „Chłopcy z ferajny”? Rzeczywistość często przerasta filmowy scenariusz. Podpalone mieszkania połamane ręce i nogi, to rutynowe działania narkobiznesu, klasyczna egzekucja długów narkotykowych. Wtedy nawet więzienie wydaje się lepszym rozwiązaniem.
Więzienie
Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest karane. Poczytaj kroniki sądowe w gazetach, a przekonasz się jak wiele osób skazuje się za przestępstwa narkotykowe. W więzieniu nikt nie lubi „ćpunów”, toteż sytuacja narkomana jest tam, delikatnie mówiąc bardzo trudna
Krótki quiz na temat narkotyków. Sprawdź co wiesz.
Poniżej przedstawiamy różne stwierdzenia dotyczące narkotyków. Sprawdź swoją wiedzę i zaznacz literą „P” zdania, które uważasz za prawdziwe a literą „N” nieprawdziwe.
Za każda prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt.
1.To, czy uzależnienie się od narkotyków, zależy wyłącznie od mojej woli. P N
2. Amfetamina poprawia zdolność umysłu. P N 3. Istnieją lekarstwa, które skutecznie leczą z narkomanii. P N 4. Marihuana to niegroźne „zioło” P N 5. Zawsze wiadomo co zawiera narkotyk. P N
6. Wszyscy młodzi ludzie biorą P N 7. Narkomanem jest każdy kto odczuwa przymus brania narkotyku P N
8. Zażywanie narkotyków syntetycznych nie wiąże się z żadnym ryzykiem P N 9. Łączenie narkotyków z alkoholem jest niebezpieczne P N 10. Brown sugar to heroina P N
Rozwiązanie quizu
0-5 punktów Być może twoje odpowiedzi są prowokacją? Bo jeżeli nie, to jesteś potencjalnym „klientem” wieloletnich programów terapeutycznych. Twoja wiedza opiera się prawie wyłącznie na mitach.
6-8 punktów Nie jest dobrze. Pomyśl skąd pochodzi Twoja widza o narkotykach. często dajemy wiarę różnym bzdurom, nawet nie zastanawiając się nad nimi, a potem……… wychodzimy na tym jak Zabłocki na mydle.
9-10 punktów Gratulujemy rzetelnej wiedzy. Mamy nadzieje ze w praktyce Twój stosunek do narkotyków też jest rozsądny. Jeżeli tak – ciesz się życiem i dziel wiedzą z innymi.
Odpowiedzi
1. NIEPRAWDA. Wszyscy, którzy złapali się w pułapkę tego stwierdzenia mają dzisiaj ogromne problemy z narkotykami. Nikt przecież nie zamierza z własnej woli utracić kontroli nad braniem i uzależnić się.
2. NIEPRAWDA. Amfetamina nie utrwala posiadanej wiedzy ani nie przysparza nowej. Pozwala wprawdzie na aktywność przez całą dobę, jednak kosztem wyczerpania organizmu i depresji, kiedy narkotyk przestaje działać. Do tego silnie uzależnia. 3. NIEPRAWDA. Medycyna wciąż poszukuje skutecznego leku na uzależnienia. Obecnie dostępne preparaty stosuje się jedynie w leczeniu bardzo wczesnego stadium uzależnienia od brązowej heroiny i to pod warunkiem poddania się jednocześnie intensywnej terapii. Pomimo to – 95% tak leczonych wraca do nałogu.
4. NIEPRAWDA. Marihuana uzależnia psychicznie. Ponadto może powodować niepokój, rozkojarzenie, pogorszenia koncentracji, obniżenia sprawności intelektualnej i seksualnej, zobojętnienie i zniechęcenie do codziennych zajęć
5. NIEPRAWDA. Nigdy nie ma się pewności, co zawiera substancja. Ten towar nie ma znaku jakości. rozprowadzanie przez dilerów narkotyki zwykle zawierają zanieczyszczenia. Domieszki są różne- bardziej lub mnie toksyczne. Zawsze ryzykujesz.
6. NIEPRAWDA. Jak wynika z badań ogólnopolskich, większość młodzieży nie próbowała narkotyków.
7. PRAWDA. Pomimo, ze narkoman kojarzy się większości ludzi z zaniedbanym, wyniszczonym „ćpunem” zażywającym narkotyki dożylnie, to „współczesnego” narkomana często trudno poznać na pierwszy rzut oka. O tym że ktoś jest narkomanem świadczy przymus brania narkotyków.
8. NIEPRAWDA. Zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia w szpitalu psychiatrycznym, zgony spowodowane odwodnieniem czy zapaściami np. po imprezach tanecznych- to fakty. Tylko niektóre z nich są nagłaśniane przez media. 9. PRAWDA. Wszelkie tego typu kombinacje wzmagają toksyczne działanie używanych środków. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć w wyniku takiego połączenia – wylew, zapaść czy tylko chwilowa utrata przytomności.
10. PRAWDA. Ze względu na słodko brzmiącą nazwę i sposób przyjmowania nie którym ludziom brown sugar nie kojarzy się z najgroźniejszym narkotykiem- heroiną. Jednak tak samo działa na organizm i tak samo szybko uzależnia.
Jeżeli częstość Twojego picia alkoholu bądź brania narkotyków wyraźnie wzrasta, jeżeli zdarza Ci się zmieniać plan dnia lub wcześniej ustalone zamierzenia, jeżeli nie pamiętasz takiego tygodnia w którym nie wypiłbyś przynajmniej jednego piwa lun nie zażyłbyś choćby najmniejszej dawki narkotyku….
….to z pewnością masz poważny problem.
Jeżeli straciłes kontrole nas swoim życiem z powodu picia alkoholu bądź zażywania narkotyków, jeżeli zaniedbujesz siebie, swój dom. opuszczasz lekcje, nie ,możesz dogadać się z dorosłymi a także często
z rówieśnikami, czujesz się niepotrzebny i wyobcowany, popadasz w długi albo łamiesz prawo,
a pośrednią przyczyną tego wszystkiego jest Twoje picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków…..
… to najprawdopodobniej uzależniłeś się. Uzależnienie jest chorobą.
Jeżeli przeczytałeś wszystko dokładnie i mimo to postanowiłeś dalej pić alkohol i zażywać narkotyki to powinieneś wiedzieć ze….
nieleczona choroba ALKOHOLIZMU
I NARKOMANII
kończy się przedwczesna śmiercią.
Możesz to stwierdzić ze wszystko to co przeczytałeś Ciebie nie dotyczy. Jeśli znasz smak i działanie alkoholu bądź narkotyku ….
…..to z pewnością zdarzyło Ci się wypić alkohol lub zażyć narkotyk ten pierwszy raz w życiu. To jeszcze nic strasznego. Wszystko w dalszym ciągu zależy od Ciebie. To, jak będzie wyglądać Twoje przyszłe życie, zależeć będzie od tego, jakie decyzje w związku z tym będziesz podejmował.
Jeżeli pijesz alkohol lub bierzesz narkotyki co najmniej raz w miesiącu i czasami „urywa Ci się film”, lub zdarza Ci się stracić kontrolę nad swoim zachowaniem …..
….to powinieneś wiedzieć ze może być to dla Ciebie bardzo niebezpieczne. Być może jest to nawet początek uzależnieni. Jeżeli w jakikolwiek sposób zależy Ci na sobie, sprawdź to. Możesz to zrobić zupełnie anonimowo.
Działalność Ośrodka „MOST”
Zadania z dziedziny profilaktyki uzależnień
- Kompleksowa obsługa profilaktycznych programów środowiskowych : wczesnoszkolnych, gimnazjalnych i dla szkół średnich
- Szkolenia nauczycieli, liderów młodzieżowych, itp.,
- Prowadzenie Punktów Konsultacyjno – Informacyjnych w gminach Powiatu Kutnowskiego
- Międzyszkolny bieg trzeźwościowy o puchar Prezydenta Kutna
- Obozy terapeutyczno – wypoczynkowe
- Biwaki szkoleniowo – profilaktyczne
- Warsztaty profilaktyczno – terapeutyczne
- ogólnopolskie konferencje programu profilaktyki środowiskowej „Śnieżna Kula”
- Sympozja naukowe
Systematyczne działania stacjonarne „MOST”
- Programy profilaktyki dla gimnazjum – „Szkoła animatorów młodzieżowego ruchu trzeźwościowego dla wolontariuszy”
- Programy profilaktyki środowiskowej dla szkół średnich – „Szkoła profilaktyki uzależnień”
- Młodzieżowe grupy Wsparcia
- Grupy edukacjne
- Młodzieżowy Punkt Konsultacyjno – Informacyjny – konsultacje: pedagogiczne, terapeutyczne, medyczne i prawne
- Młodzieżowa Poczta Zaufania
- Mitingi Al. – Aten i DDA
ŚRODKI DOPINGUJĄCE
Stosowanie substancji chemicznych w celu poprawienia swojej sprawności fizycznej jest popularnie nazywane dopingiem. Wiele środków chemicznych ułatwia rozwinięcie muskulatury, jednak niszczą one zdrowie, prowadzą do kalectwa, zmiany osobowości a nawet przedwczesnej śmierci.
Środki anaboliczne
· wpływając na rozwój tkanki mięśniowej, powodują również przerost mięśnia sercowego, który nie może prawidłowo pracować.
Erytropoetyna
· to hormon przyspieszający powstawanie czerwonych krwinek
· stosowanie erytropoetyny w dużych ilościach może powodować zawał serca lub udar mózgu.
Testosteron
· należy do grupy hormonów sterydowych i jest odpowiedzialny za wiele męskich cech
· stosowanie testosteronu i jego pochodnych steroidów jako dopingu prowadzi do uszkodzenia wątroby, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty, powoduje zaburzenia funkcjonowania układu krążenia.
· u kobiet stosujących przez dłuższy czas pochodne testosteronu zmniejszają się piersi, następują zaburzenia lub zanik miesiączki, niepłodność, pojawiają się cechy męskie: owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, zmiana barwy głosu.
· sterydy - przyjmowane w dużych dawkach - powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz podnoszą poziom cholesterolu w ustroju, co jest przyczyną miażdżycy prowadzącej do zawału serca i udaru mózgu.
Stosowanie dopingu w sporcie jest zabronione.
ALKOHOL
Wchłania się szybko w jamie ustnej, żołądku i jelicie cienkim a następnie z krwią jest rozprowadzany po całym organizmie. Dociera także do mózgu. Alkohol osłabia sprawność układu nerwowego, zakłóca bądź zmniejsza aktywność mózgu, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Alkoholizm jest wynikiem długotrwałego nadużywania alkoholu, co powoduje rozwój zmian chorobowych w różnych tkankach i narządach, a także zaburzenia i zmiany w sferze psychicznej, prowadzące ostatecznie do psychodegradacji alkoholowej i w następstwie do degradacji społecznej. Oto niektóre groźne skutki alkoholizmu:
· fizyczne - nowotwory przełyku, skóry, tarczycy, wątroby, choroby serca i niewydolność krążenia, stłuszczenie i marskość wątroby, cukrzyca, zapalenie błony śluzowej żołądka, osłabienie systemu immunologicznego, upośledzenie systemu nerwowego;
· psychiczne - poczucie winy, depresja, przygnębienie, utrata sensu i celu życia;
· społeczne - konflikty społeczne, utrata pracy, rozkład życia rodzinnego i towarzyskiego, współuzależnienie najbliższych, w tym dzieci.
NIKOTYNIZM
Ten nałóg ocenia się jako najbardziej szkodliwy, ponieważ jest najpowszechniejszy. W dymie tytoniowym, oprócz nikotyny, znajduje się wiele szkodliwych substancji, jak np.: tlenek węgla, związki pirydynowe i kreozolowe, substancje smoliste.
Nikotynizm prowadzi do trwałych zmian narządów i układów, wywołuje różne dolegliwości:
· nieżyt dróg oddechowych i pokarmowych
· podwyższenie ciśnienia krwi
· bóle głowy
· osłabienie pamięci
· osłabienie wzroku
· zapalenie nerwów wzrokowych
· bóle dławicowe
· choroby serca
· nadprodukcja adrenaliny
· podwyższenie ciśnienia krwi
· nowotwory: płuc, oskrzeli, warg, trzustki i pęcherza moczowego.
W przypadku raka płuca palacze stanowią prawie 90% chorych.
Zagrożeniem dla zdrowia jest nie tylko palenie papierosów, ale także przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, czyli tzw. palenie bierne.
Szkodliwość palenia papierosów.
Istnieje wiele czynników warunkujących nieświadome często decyzje sięgnięcia po ten szkodliwy środek, jakim jest papieros. Najczęściej jest to ciekawość, a także imponowanie otoczeniu oraz bunt przeciwko autorytetom. Poważną role odgrywa tu także reklama papierosów w mass mediach.
W Polsce w ostatnich latach jest bardzo nasilona i zwykle adresowana do młodych ludzi, którzy mimo ostrzeżeń lekarzy, rodziców, nauczycieli oraz haseł antynikotynowych nie zdają sobie sprawy jakie szkody mogą wyrządzić papierosy.
Zacznę od tego, iż składniki dymu tytoniowego zagrażają naszemu organizmowi, powodując wywoływanie chorób a także zmniejszenie sprawności funkcjonowania całego ustroju palacza. Ma on zły wpływ nie tylko na jamę ustną czy płuca, ale także na wszystkie inne narządy wewnętrzne np. trzustkę, pęcherz moczowy. Wywołuje on astmę oskrzelową i sprawia, że spada ogólny poziom odporności organizmu. Palenie przyczynia się też do powstania ośmiu nowotworów (od raka płuc do białaczki) i jest głównym czynnikiem występowania chorób serca. Powoduje także stępienie wrażliwości na zapachy i smaki, przez co palacz jest osobą uboższą o wiele wrażeń zmysłowych. To wszystko i jeszcze więcej przez cztery tysiące trujących związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym. Oto niektóre z nich: nikotyna, czyli silna trucizna, tlenek węgla, który jest składnikiem spalin, cyjanowodór stosowany w komorach gazowych podczas drugiej wojny światowej, w małych ilościach nie jest on groźny, lecz u nałogowców może być powodem zatruć. W tych czterech tysiącach związków chemicznych jest zawartych czterdzieści rakotwórczych m.in. piren, chlorek winylu i benzopiren. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym, większość dorosłych osób sięgających po nie zdaje sobie z tego sprawę. Jednak dzieci i młodzież nie mają świadomości, że każdy wypalony papieros zbliża ich do śmierci, a dokładnie o pięć i pół minuty. Dym wchłaniany do płuc, jest też wydychany przez palacza co powoduje, że osoby z jego najbliższego otoczenia dostają małą dawkę tych szkodliwych związków. Następnym zagadnieniem jest jeden ze składników papierosów – nikotyna. Prof. dr Marcin Kacprzak w swojej książce pt. „Chcę być zdrowy” pisze tak: „ Z doświadczeń wiadomo, że parę kropel nikotyny, puszczonych na język psa, zabija to zwierzę”. To zdanie z pewnością uświadamia nam jak silne jest to trucizna. Natomiast u osób palących wywiera szkodliwy wpływ na układ pokarmowy m.in. zmniejsza łaknienie, zaburza wchłanianie substancji pokarmowych, a zwłaszcza witamin, za czym idzie zmniejszenie odporności organizmu. Nikotyna jest także silnie uzależniająca, a jak pisze prof. dr hab. Adam A. Zych „... jest bardziej uzależniająca niż jeden z klasycznych narkotyków, jakim jest kokaina”. To głównie przez nikotynę człowiek staje się niewolnikiem swego nałogu, co w dużych ilościach może zagrażać bezpośrednio jego życiu. Poza tym dym papierosowy wydychany przez osoby palące zatruwa atmosferę, którą oddychamy,a także wnętrza domu. W pomieszczeniach, w których palone są papierosy można zauważyć pożółkłe firany i poczuć odór jaki się w nim unosi. Z kolei przejdę do niekorzystnego wpływu na wygląd zewnętrzny, spowodowanego właśnie paleniem papierosów. Skóra nałogowych palaczy jest pożółkła, podobnie dzieje się z ich zębami a z buzi wydobywa się nieprzyjemny zapach. Osoby takie chociaż by się bardzo starały będą miały problemy estetyczne. Jest to sprawa również przyspieszonego starzenia się. Natomiast palące kobiety ciężarne, wpływają nie tylko niekorzystnie na swoje zdrowie i wygląd, ale zatruwają jeszcze nienarodzone dzieci. Kolejną negatywną cecha palenia tytoniu jest osłabianie budżetu domowego. Gdy ktoś jest nałogowym palaczem pali ok. jednej paczki papierosów dziennie to „wyrzuca w błoto” ok. 150 złotych miesięcznie. Polacy wypalają 90 miliardów papierosów rocznie i wydają na nie 16 miliardów złotych. Te sumy z pewnością mogą przyprawić o zawrót głowy każdego, dbającego o własne zdrowie człowieka. Ostatnia sprawa to umieralność spowodowana paleniem papierosów. Z tego powodu umiera trzy razy więcej osób palących niż niepalących. A dokładniej pisząc na świecie umiera 3,5 miliona osób rocznie, co stanowi dziesięć tysięcy zgonów dziennie. W Polsce zaś nałóg ten jest przyczyną śmierci 70 tysięcy osób rocznie. Na zakończenie dodam, że na świecie obchodzony jest 15 listopada Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Dzięki niemu wiele palaczy zaczyna brać udział w tzw. pięciodniówkach odwykowych i podejmowaniu wysiłku na rzecz przezwyciężenia nikotynowego uzależnien |